Aktualności

Duże zainteresowanie dodatkiem węglowym

Dodatek węglowy

3580 wniosków o dodatek węglowy złożyli mieszkańcy miasta i gminy Pilzno. Trwa weryfikacja wniosków, jednak już teraz wiadomo, że po zmianie zasad przyznawania świadczenia, część wnioskodawców nie otrzyma rządowej dotacji. Nasz samorząd wkrótce powinien otrzymać środki na wypłatę dodatku.

Święto pieczonego ziemniaka w Parkoszu

Święto pieczonego ziemniaka w Parkoszu

Z okazji pożegnania lata i powitania jesieni, w Szkole Podstawowej w Parkoszu obchodzono dzień pieczonego ziemniaka. W zabawach i konkursach chętnie uczestniczyli uczniowie, jak również podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Parkoszu. Dla wszystkich uczestników rodzice uczniów przygotowali pieczone kiełbaski i słodki poczęstunek.

Co łączy Steczkowską z Pilznem?

Nasze Pilzno

W najnowszym wydaniu "Naszego Pilzna" znajdziemy m. in. obszerną relację z niezapomnianych dożynek gminnych w Podlesiu (przy okazji Zofia Mossoń zdradza genezę nazwy Podlesie Machowskie). Pani Zofia przybliża nam też, co, a w zasadzie kto, łączy Justynę Steczkowską z Pilznem. Możemy również przeczytać o tym, co mieszkańcy zgłaszają na mapie zagrożeń.
Zapraszamy do lektury!

Gminne ćwiczenia strażackie

Gminne ćwiczenia strażackie

W sobotę, 17 września odbyły się w Zwierniku Gminne Ćwiczenia Strażackie "Pilzno 2022" z udziałem jednostek z terenu naszej gminy. Ćwiczenia zorganizowane zostały przez Zarząd Gminny ZOSP w Pilźnie, prowadzone przez komendanta gminnego Wacława Jurka oraz wiceprezesa Mariusza Witka.

Strażacy sprawdzali swoje umiejętności w trzech epizodach. Do pierwszej akcji wyjechali ratować poszkodowanych w wypadku maszyny rolniczej, która przewoziła bale słomy i uległa przewróceniu, przygniatając jedną osobę oraz raniąc dwie kolejne. Drugi epizod ćwiczeń to wypadek komunikacyjny samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym, w którym również ucierpiały osoby. Ostatnia akcja to pożar stogu siana, od którego zapala się pobliski zakład produkcyjny, a ogień odcina drogę ucieczki kilku pracownikom. Ćwiczenia prowadzone były pod czujną obserwacją oraz z cennymi wskazówkami funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z Dębicy.  

Wycieczka uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej na Roztocze

Roztocze było tegorocznym celem wycieczki wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Lipinach. Wycieczka była możliwa dzięki dofinansowaniu Klubu Wolontariatu i Wydziału Środowiska Urzędu Gminy w Pilźnie. Wszyscy mieli okazję poczuć klimat roztoczańskiej przyrody, poznać nieco historii, a nawet oglądnąć fragmenty innych planet w postaci meteorytów czy troszkę młodsze „antyki” rodem z PRL -u. Przez kilka godzin uczniowie zdążyli zobaczyć bardzo niewielką część roztoczańskich skarbów i zostali zachęceni nie tylko do ochrony przyrody poprzez całoroczną pracę, ale także do jej poznawania.

Zdjęcia

Przygotuj instalację do zimy

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego firma Sanito Sp. z o. o. chciałaby przypomnieć kilka zasad poprawnej eksploatacji instalacji grzewczej, których przestrzeganie należy do obowiązków Użytkowników instalacji.

Przypominamy, iż instalacja grzewcza przed uruchomieniem powinna przejść standardowe prace konserwacyjne, które pozwolą jej na bezawaryjną pracę w ciągu całego sezonu. W szczególności dotyczy to uruchomienia pompy ładującej zasobnik. W odpowiedzialności Użytkownika instalacji pozostaje obowiązek zapewnienia odpowiednich parametrów pracy poszczególnych elementów instalacji jak np. jakość wody oraz odpowiedni poziom wody w postaci odpowiedniego jej ciśnienia.

W przypadku pompy zasilającej zbiornik ciepłej wody z instalacji kotłowej Użytkownik instalacji, przed jej uruchomieniem, powinien dokonać następujących czynności:
• sprawdzić stan drożności filtra wody przed pompą, a w przypadku braku drożności dokonać jego czyszczenia
• otworzyć zawory odcinające wężownicę grzewczą w zasobniku ciepłej wody
• sprawdzić ciśnienie wody w instalacji grzewczej . Prawidłowe ciśnienie to powyżej 1,5 bara.
• w przypadku ciśnienia niższego od wymaganej wartości uzupełnić stan wody w instalacji grzewczej
• dokonać ręcznego sprawdzenia stanu zakleszczenia pompy
• w przypadku stwierdzenia zakleszczenia dokonać czyszczenia pompy ładującej.

 

Dopiero po przeprowadzeniu ww. czynności pompa ładująca zasobnik ciepłej wody jest gotowa do bezawaryjnej pracy w ciągu całego sezonu grzewczego.

Jednocześnie informujemy, iż powyższe czynności nie są działaniami gwarancyjnymi, lecz eksploatacyjnymi będącymi w zakresie obowiązków Użytkownika instalacji.

Zgłoszenia serwisowe w tym zakresie wykonywane będą przez firmę Sanito Sp. z o.o. odpłatnie. Również uszkodzenia pomp, które będą wynikiem braku należytej obsługi eksploatacyjnej ze strony Użytkowników, będą skutkowały dodatkowymi kosztami wymian pomp.

Jesteśmy przekonani, iż przeprowadzenie powyższych działań związanych z poprawnym przygotowaniem instalacji kotłowej do pracy w sezonie grzewczym pozwolą na uniknięcie wielu niezasadnych zgłoszeń oraz rozwiążą dotychczasowe problemy, czy wątpliwości związane z eksploatacją instalacji i pozostawią naszą współpracę w sferze profesjonalnej i satysfakcjonującej obie strony, co przełoży się na zadowolenie Mieszkańców Gminy.

Przeczytali "Ballady i romanse"

Narodowe Czytanie

Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie zaprosiło do siebie na Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. W przedsięwzięcie zaangażowali się uczniowie szkoły, a także członkowie Pilźnieńskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Parkoszu oraz Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia i Szkoła Podstawowa w Pilźnie.

Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Domem Kultury w Pilźnie i Miejską Biblioteką Publiczną w Pilźnie. Patronat nad akcją sprawowała Burmistrz Pilzno.

Wędruj z harcerzami

ZHP Pilzno

W niedzielę, 25 września planowana jest piesza wędrówka na trasie Pilzno - Słotowa - Strzegocice - Pilzno. Harcerze zachęcają do udziału wszystkich niezależnie od wieku: dzieci, młodzież, rodziców oraz starszych! Wędrówka zostanie poprzedzona warsztatami dotyczącymi nordic walkingu. Podczas wędrówki będzie można wypróbować, jak się chodzi z kijkami do nordic walkingu zakupionymi w ramach projektu. W przyszłości kijki będzie można wypożyczać!

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zdjęcia

Narodowe Czytanie - zmiana lokalizacji i godziny

Narodowe Czytanie

Organizatorzy zadecydowali, że z uwagi na niepewną pogodę Narodowe Czytanie odbędzie się w hali LO. Zmianie uległa też godzina rozpoczęcia wydarzenia na godz. 11. Zapraszamy!

Zdjęcia

Narodowe Czytanie na rynku

Narodowe Czytanie

Liceum Ogólnokształcące im. Sebastiana Petrycego w Pilźnie serdecznie zaprasza na Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 15 września o godz. 10 na pilźnieńskim rynku lub w hali LO, jeżeli pogoda uniemożliwi organizację czytania w plenerze.

Zdjęcia