Aktualności

Jesienne spotkanie członków koła III AKord

10 listopada 2022 roku członkowie Koła III AKord spotkali się na wieczornicy zorganizowanej przez Martę Cesarz, Barbarę Koczwarę i Renatę Gołębiowską w Szkole Podstawowej w Dobrkowie dla upamiętnienia 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości.  

Po części oficjalnej grupa, biorąca udział w Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”, przedstawiła sposób realizacji zdania 2.

Następnie uczniowie wykonali papierowe żonkile, które będą wykorzystane do przeprowadzenia zbiórki  pieniężnej organizowanej  na rzecz Podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Pola Nadziei”.

W dalszej części spotkania uczestniczyli w zajęciach grupowych z użyciem mikroskopu elektronicznego, mozaiki magnetycznej oraz aparatu fotograficznego, które są elementami wyposażenia programu Laboratoria Przyszłości.

Działania uczniów zostały udokumentowane za pomocą aparatu fotograficznego, które prezentujemy poniżej w formie fotorelacji.

Zdjęcia

Od 2023 r. każdy płatnik składek z aktywnym profilem na PUE ZUS

PUE ZUS

Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej.

 

Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Obecnie na PUE ZUS swój profil ma ponad 10,6 mln użytkowników. Już teraz ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil z rolą płatnika.

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r.

 

Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi
w dowolnym miejscu i czasie. Profil na PUE ZUS nie tylko przyspiesza tempo wymiany korespondencji z Zakładem, ale jest także pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

 

Jak założyć konto na PUE ZUS

Profil można założyć podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub na stronie www.zus.pl

Jeśli zakładasz PUE on-line musisz wybrać sposób rejestracji:

  • za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
  • za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl),
  • samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.

Jeśli rejestrujesz się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego
i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.

Jeśli skorzystasz z formularza rejestracji na stronie www.zus.pl to w ciągu 7 dni musisz potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Zdjęcia

Portercista Natury – wystawa obrazów Stanisława Westwalewicza

Wystawa Muzeum Regionalne w Pilźnie

Muzeum Regionalne w Pilźnie oraz Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej serdecznie zapraszają na nową ekspozycję czasową - „Portrecista Natury”, wystawę obrazów Stanisława Westwalewicza, ukazującą znakomite malarstwo artysty – żołnierza, który tak mocno związany był swoją twórczością z Pilznem i urokami pilźnieńskiego krajobrazu. Wernisaż wystawy odbędzie się  11 listopada 2022 r. o godz. 10:30, w 116 rocznicę urodzin artysty.

Stanisław Westwalewicz był twórcą wszechstronnym. Poza malarstwem olejnym zajmował się malarstwem monumentalno-sakralnym, uprawiał akwarelę, grafikę, projektował witraże i plakaty. W twórczości swojej, zwłaszcza w malarstwie olejnym, nawiązuje do malarstwa okresu Młodej Polski, stąd jego wielkie zainteresowanie malarstwem pejzażowym. W ponad sześćdziesięcioletniej aktywności twórczej stworzył swój własny i niepowtarzalny styl – styl „westwalewiczowski”.

Wystawę obrazów, grafik, rycin, a także projektów polichromii wykonanych przez artystę będzie można obejrzeć w siedzibie muzeum przy ul. Petrycego 8 do 30 marca 2023 r.

Wystawa stanowi zwieńczenie projektu realizowanego przez Muzeum i Towarzystwo w ramach projektu „Ze sztuką na Ty”. Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków, Gminą Jodłowa, Tikkurila Polska S.A.

Zdjęcia

Akcja charytatywna dla Sośnicy

Sośnica

Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji charytatywnej dla naszej partnerskiej gromady Sośnica na Ukrainie. Zbiórka odbywa się na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących dzieci. Dary w postaci: kaszek bezmlecznych, musów owocowych, produktów bezglutenowych, witamin w płynie i słodyczy można składać w szkołach i przedszkolach na terenie miasta i gminy Pilzno.

Zebrane dary będą wysłane specjalnym, bezpośrednim transportem do Sośnicy.

Zdjęcia

VII Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

konkurs piosenki Zwiernik

3 listopada odbył się w Domu Kultury w Zwierniku siódmy Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. Organizatorem wydarzenia była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Zwierniku i Dom Kultury w Pilźnie. Honorowym patronatem konkurs objęła Ewa Gołębiowska, Burmistrz Pilzna. Celem konkursu była prezentacja dorobku artystycznego dzieci i młodzieży w repertuarze pieśni patriotycznych i żołnierskich w kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach przez jury w składzie: Andrzej Kozik – dyrektor Domu Kultury w Pilźnie, muzyk, instrumentalista, Marek Broniewski – muzyk, multiinstrumentalista, nauczyciel śpiewu i gry na instrumentach, Paweł Stanosz – dyrektor Szkoły Muzycznej w Radomyślu Wielkim, organista, muzyk, instruktor.

W konkursie wzięło udział 29 uczniów ze szkół w: Strzegocicach, Jaworzu Górnym, Łękach Górnych, Łękach Dolnych, Machowej, Parkoszu, Dobrkowie, Słotowej, Pilźnie i Zwierniku. W przerwie konkursu, czekając na werdykt jury wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście częstowali się przepysznymi smakołykami przygotowanymi przez panie Bożenę Longosz – Wolańską i Agnieszkę Papiernik, które opiekują się szkolnym sklepikiem. Nagrody ufundował Miejski Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół i Przedszkoli gminy Pilzno oraz Dom Kultury w Pilźnie. Konkurs wsparła również gminna komisja do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych i profilaktyki.  

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 

Kategoria solista szkoły podstawowej klasy 1 - 4:

1 miejsce: Hanna Florian (Szkoła Pilzno)

2 miejsce: Maja Czarnecka (Szkoła Strzegocice)

3 miejsce: Julia Kita (Szkoła Pilzno)

Wyróżnienie: Emilia Tomasiewicz (Szkoła Łęki Dolne )

Wyróżnienie: Gabriela Duś (Szkoła Słotowa)

Wyróżnienie: Milena Kopala (Szkoła Dobrków)

 

Kategoria solista szkoły podstawowej klasy 5 - 8:

1 miejsce: Klaudia Smołucha (Szkoła Zwiernik)

2 miejsce: Emilia Rycharska (Szkoła Pilzno)

3 miejsce: Karolina Szatko (Szkoła Łęki Górne)

Wyróżnienie: Lena Proszowska (Szkoła Pilzno)

Wyróżnienie: Laura Jałowiec (Szkoła Strzegocice)

Wyróżnienie: Emilia Wadas (Szkoła Jaworze Górne)

Wyróżnienie: Eliza Maziarka (Szkoła Jaworze Górne)

Wyróżnienie: Szymon Ryba (Szkoła Dobrków)

Kwestowali na rzecz odnowy nagrobków zasłużonych pilźnian

Piotr Martyna

Już po raz ósmy w dniu 1 listopada na pilźnieńskim cmentarzu członkowie Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej wraz z harcerzami z 1 Pilźnieńskiego Szczepu Harcerskiego „Zielony Płomień”, władzami miasta i osobami wspierającymi tę inicjatywę przeprowadzili kwestę na rzecz odnowy niszczejących nagrobków zasłużonych pilźnian.

Podczas tegorocznej kwesty zebrano 6907,09zł, a w tym 5 euro.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim, zarówno mieszkańcom, jak i osobom, które odwiedzały groby najbliższych i wsparły datkami nasze działania na rzecz odnowy nagrobków - mówi Jacek Podlasek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej.

Kontrole kotłów CO

Kontrole

Na podstawie art. 379 Prawa Ochrony Środowiska oraz uchwały antysmogowej nr LII/869/18 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dn. 23 kwietnia 2018 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń  w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. U. Woj. Podkarpackiego z 2018 r. poz. 2498), pracownicy Urzędu Miejskiego w Pilźnie rozpoczynają kontrolę domowych pieców i kotłów. Zgodnie ze stosownymi upoważnieniami kontrolujący mogą m.in. wchodzić do domów, dokonywać kontroli pieców i kotłów w zakresie stosowania przepisów o ochronie środowiska, stwierdzając, jakie paliwa są używane do ogrzewania domów, a w szczególności czy w paleniskach domowych nie dochodzi do spalania odpadów.  

Pamiętamy o poległych

Cmentarz wojenny w Parkoszu

Cmentarze wojenne oraz miejsca pamięci zostały pięknie udekorowane na Uroczystość Wszystkich Świętych. Urząd Miejski w Pilźnie ufundował kwiaty, które zostały rozłożone przez pracowników urzędu, Spółdzielni Socjalnej Zielona Korona oraz uczniów lokalnych szkół.

Kwesta Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej

Martyna

Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej zaprasza wszystkich do udziału w kweście na ratunek niszczejących nagrobków zasłużonych pilźnian. Dzięki ubiegłorocznej zbiórce odnowiono nagrobek notariusza Piotra Martyny. 

Zdjęcia

Uczniowie z Dobrkowa na Strzelnicy

26 października uczniowie  klasy 8 PSP w Dobrkowie udali się do Centrum Strzeleckiego ŁUSKA w Machowej, gdzie uczestniczyli w Szkoleniu Strzeleckim oraz wykonali strzelanie z pistoletu oraz karabinu maszynowego. Prócz tego uczestniczyli w pokazie różnych typów broni oraz osprzętu militarnego i wysłuchali prelekcji na temat kształtowania charakteru przy pomocy zajęć na strzelnicy oraz za sprawą trenowania sztuk walki. Poza tym nasz instruktor pan Czarek, który na co dzień pracuje w formacjach mundurowych, zwrócił uwagę na rolę dyscypliny w życiu młodego człowieka, oraz wykazał negatywne skutki tzw. bezstresowego wychowania. Młodzież z przejęciem i zaangażowaniem uczestniczyła w zajęciach i wykazała zainteresowanie cyklicznym udziałem w tego typu zajęciach. Organizatorami wyjazdu byli nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa pan Janusz Dzik oraz  wychowania fizycznego pan Tomasz Podlasek.