Aktualności

Dom Szczeklików w rękach miasta

Dom Szczeklików

Dom rodzinny Szczeklików znany jest niemal wszystkim mieszkańcom, a przez wielu utożsamiany z działalnością kulturalną i społeczną tej rodziny na rzecz rozwoju Pilzna. Cała ta historyczno – kulturalna spuścizna znalazła się obecnie w rękach miasta. Dom Szczeklików został zakupiony przez Gminę Pilzno - jako istotna część dziedzictwa kulturowego ziemi pilźnieńskiej - z przeznaczeniem na siedzibę muzeum regionalnego.

– Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca na dokumentowanie dziejów regionu i gromadzenie historycznych artefaktów, niż te na wskroś przesiąknięte historią mury miejskiej kamienicy. Znajomość dziejów naszej „małej ojczyzny” i poszanowanie jej dziedzictwa to warunek jej rozwoju i znaczenia w przyszłości. Niech więc dom ten stanie się miejscem spotkań przeszłości z dniem jutrzejszym, kształtowania wrażliwej, znającej swoje korzenie lokalnej społeczności, a także edukacji młodego pokolenia mieszkańców, które w przyszłości za to dziedzictwo przejmie odpowiedzialność – podkreśla dr Marzena Baum-Gruszowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Pilźnie.

Inwestycja wpisuje się również w niedawno zainaugurowaną kampanię Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków pt. „Warto inwestować w zabytki”.

–  Zabytki i historia to nasza tożsamość, nasza wspólnota, ale także ogromne szanse rozwojowe. Dbałość o zabytki, ich ochrona i konserwacja to nasze zobowiązanie wobec polskiej pamięci i dziedzictwa narodowego, ale także element przemysłów kreatywnych, czyli nowego etapu rozwoju kultury  – zaznacza wicepremier prof. Piotr Gliński.

Obszerny artykuł poświęcony domowi rodziny Szczeklików ukaże się za kilka dni w świąteczno-noworocznym wydaniu "Naszego Pilzna".

Na zdjęciach:

Dom rodziny Szczeklików, 1 poł. XX w., ze zbiorów prof. S. Mazurkiewicza

Dom rodziny Szczeklików, fot. współczesna K. Kosowski.

Zdjęcia

ZUS: mLegitymacja emeryta-rencisty

mlegitymacja

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. W nowym roku wszyscy emeryci i renciści automatycznie uzyskają mLegitymację. Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS.

Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. ZUS wystawi również mLegitymację emerytom
i rencistom, którzy mają już legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej i elektronicznej.

Legitymacja w telefonie

Z mLegitymacji będzie można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty. Szczegółowe informacje na stronie: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja

mLegitymacja – nowa forma, te same uprawnienia

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.

Wniosek o tradycyjną legitymację

Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty (formularz ERL).

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Oddział ZUS w Jaśle

Zdjęcia

Grali, śpiewali i pomagali

Pilzno koncert dla Elenki

Grali, śpiewali i pomagali. Wszystko dla małej Elenki. Roczna dziewczynka choruje na mukowiscydozę. Charytatywny koncert kolęd i pastorałek w Pilźnie. Wystąpili wychowankowie Szkoły Muzycznej KIK Muza wraz z absolwentami i przyjaciółmi, maluchy z Publicznego Przedszkola w Pilźnie – grupa „Wesołe Kaczuszki” oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie. Wszyscy zgodnie twierdzili, że warto pomagać, bo dobro zawsze wraca!

Zobacz relację Dębica.TV: https://debica.tv/charytatywny-koncert-koled-i-pastoralek-dla-elenki-w-pilznie/

Galeria zdjęć Krzysztofa Kosowskiego: https://pilzno.um.gov.pl/node/883

Przetarg na kanalizację w Pilźnie

Kanalizacja w Pilźnie

Kolejny przetarg jest w toku. Pod koniec 2022 r. wydano ogłoszenie o zamówieniu na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej w Pilźnie w formule zaprojektuj i wybuduj. Przedmiot zamówienia jest podzielony na dwie części:

- rejonu ul. Lwowskiej:

zakres obejmuje zaprojektowanie tj. opracowanie, zgodnie z przepisami, kompletnej dokumentacji projektowej oraz budowę:


- sieci kanalizacji sanitarnej wraz z odgałęzieniami do budynków mieszkalnych - grawitacyjnej o długości ok. 1440 m oraz tłocznej o długości ok. 75 m;
- jednej przepompowni ścieków, w tym oświetlenia i ogrodzenie terenu pompowni,
- instalacji elektrycznej dla zasilania pompowni ścieków i oświetlenia terenu pompowni,
- systemu monitoringu pracy pompowni kompatybilnego z istniejącym system,
- drogi dojazdowej i placu manewrowego przy przepompowni o wielkości ok. 110 m2

- rejonu ulic: Legionów, Paderewskiego i Kraszewskiego:

zakres obejmuje zaprojektowanie tj. opracowanie, zgodnie z przepisami, kompletnej dokumentacji projektowej oraz budowę:


- sieci kanalizacji sanitarnej wraz z odgałęzieniami do budynków mieszkalnych - grawitacyjnej o długości ok. 4010 m. oraz tłocznej o długości ok. 920 m;
- dwóch przepompowni ścieków, w tym oświetlenia i ogrodzenie terenu pompowni,
- instalacji elektrycznej dla zasilania pompowni ścieków i oświetlenia terenu pompowni,
- systemu monitoringu pracy pompowni kompatybilnego z istniejącym system,
- dróg dojazdowych i placów manewrowych przy przepompowniach o wielkości ok. 1740 m2

Koncert charytatywny dla Elenki

Koncert Pilzno plakat

Połączmy przyjemne z pożytecznym. Już w niedzielę w hali LO w Pilźnie odbędzie się charytatywny koncert kolęd i pastorałek dla Elenki z Łęk Dolnych. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy! 

Zdjęcia

Więcej urodzeń niż zgonów

Populacja

Po trudnych latach 2020-2021, rok 2022 przyniósł nieco bardziej optymistyczne dane demograficzne. Liczba urodzeń (175) przewyższyła liczbę zgonów (165). Należy przy tym przypomnieć, że w 2021 r. zmarło aż 249 osób, a w 2020 r. 233 osoby. Z drugiej strony w poprzednich latach rodziło się więcej dzieci - 203 w 2021 r. i 214 w 2020 roku. Najwięcej narodzeń odnotowano w Pilźnie - 47, Łękach Górnych - 22 i Łękach Dolnych - 17. Dodajmy, że na terenie miasta i gminy Pilzno zawarto 121 małżeństw.

Statystyki urodzeń:

47 - Pilzno

22 - Łęki Górne

17 - Łęki Dolne

12 - Lipiny

12 - Strzegocice

11 - Zwiernik

10 - Słotowa

9 - Jaworze Górne

8 - Gołęczyna

7 - Machowa

6 - Bielowy

4 - Parkosz

3 - Dobrków

3 - Jaworze Dolne

2 - Mokrzec

2 - Podlesie

Statystyki zgonów:

44 - Pilzno

22 - Łęki Górne

17 - Łęki Dolne

12 - Lipiny

12 - Strzegocice

11 - Zwiernik

8 - Gołęczyna

8 - Słotowa

7 - Jaworze Górne

6 - Machowa

5 - Bielowy

4 - Parkosz

3 - Jaworze Dolne

2 - Dobrków

2 - Mokrzec

2 - Podlesie

Rozbudowa sieci wodociągowej

Wodociąg Pilzno

Ogłoszono przetarg na „Rozbudowę sieci wodociągowej na terenie Gminy Pilzno – etap II” w formule zaprojektuj i wybuduj. Mieszkańcy chociażby podczas ostatnich zebrań wiejskich sygnalizowali potrzebę rozbudowę sieci z uwagi m.in. na coraz częściej występujący problem suszy w niektórych rejonach gminy. Zamówienie podzielono na 3 części:

Część I: Budowa sieci wodociągowej w Dobrkowie


Zakres tej części zamówienia obejmuje zaprojektowanie (w tym zaprojektowanie odgałęzień sieci do budynków mieszkalnych – na całym odcinku do budynków), tj. opracowanie, zgodnie z przepisami, kompletnej dokumentacji projektowej i budowę sieci wodociągowej o długość ok. 3540 m wraz z uzbrojeniem oraz odgałęzieniami do budynków mieszkalnych ok. 443 m (do zasuw).


Część II: Budowa sieci wodociągowej w Strzegocicach


W ramach tej części zamówienia zadanie polega na zaprojektowaniu (w tym zaprojektowanie odgałęzień sieci do budynków mieszkalnych – na całym odcinku do budynków), tj. opracowanie, zgodnie z przepisami, kompletnej dokumentacji projektowej i budowie sieci wodociągowej o długość ok. 1510 m wraz z uzbrojeniem oraz odgałęzieniami do budynków mieszkalnych ok. 248 m (do zasuw).


Część III: Budowa sieci wodociągowej w Zwierniku


W tej części zamówienia zadanie obejmuje zakresem zaprojektowanie (w tym zaprojektowanie odgałęzień sieci do budynków mieszkalnych – na całym odcinku do budynków), tj. opracowanie, zgodnie z przepisami, kompletnej dokumentacji projektowej i budowę sieci wodociągowej o długość ok. 2890 m wraz z uzbrojeniem oraz odgałęzieniami do budynków mieszkalnych ok. 930 m (do zasuw).

Umowa na pumptrack podpisana

pumptrack pilzno

Poczyniono kolejny ważny krok ku budowie nowego obiektu rekreacji dla dzieci i młodzieży. Gmina Pilzno podpisała umowę z Województwem Podkarpackim na dofinansowanie operacji "Budowa obiektów małej architektury rekreacyjnej w Pilźnie". Pod tą nazwą kryje się powstanie pumptrack, czyli tor dla rowerzystów oraz dodatkowe urządzenia, które przyczynią się do rodzinnej formy spędzania wolnego czasu w tym miejscu - przewidziano trampolinę, tzw. street workout, podwójną huśtawkę z bocianim gniazdem, ściankę wspinaczkową, a także stół do gry w piłkarzyki. Obiekt będzie oświetlony, zaplanowano też nasadzenia, ławeczki etc.

Dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynosi ponad 328 tys. złotych. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na ok. 550 tys. złotych.

Uczniowie przesłali pozdrowienia

SP w Pilźnie

,,Ślemy do Was pozdrowienia" to międzyszkolny projekt edukacyjny, w którym brali udział uczniowie klasy IV b Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilźnie.  W ten sposób czwartoklasiści promowali tradycyjny sposób przesyłania życzeń i pozdrowień, powoli wypierany przez krótkie wiadomości SMS, internetowe komunikatory czy też listy elektroniczne.

Celem projektu była wymiana pocztówek pomiędzy szkołami podstawowymi z całej Polski. W tym przedsięwzięciu wzięło udział 25 placówek ulokowanych w najróżniejszych zakątkach naszego kraju.

Warto pamiętać, że tradycyjna korespondencja rozwija kreatywność, utrwala poprawną pisownię i mobilizuje do pięknego, kaligraficznego pisma. Pocztówka to też trwała, wspaniała pamiątka, która może ucieszyć po wielu, wielu latach, przywołując miłe wspomnienia.

Po nawiązaniu kontaktu z zainteresowanymi szkołami i wymianie adresów, przystąpiono do realizacji projektu. Najpierw czwartoklasiści uczyli się poprawnie adresować. Kolejną lekcją było zgłębianie tajników pisania pocztówek. Następnie przypominaliśmy zasady poprawnego stosowania wielkich i małych liter i w końcu przyszedł czas na wspólne pisanie pozdrowień i wysłanie pięknie przygotowanych pocztówek z Pilzna. 

Zaprzyjaźnione placówki odwdzięczyły się widokówkami, które zostały wyeksponowane na specjalnie przygotowanej mapie Polski - można ją było podziwiać na korytarzu szkolnym.

Projekt ten już po raz drugi został zainicjowany przez Magdalenę Matusik i cieszył się dużym zainteresowaniem czwartoklasistów.

Zdjęcia